Kuchnia Amerykańska w Polsce
Stany Zjednoczone Ameryki zajmują na Ziemi 3 miejsce pod względem liczby ludności oraz 4 pod względem powierzchni kraju. Dla porównania Polska zajmuje 69 miejsce za Ziemi pod względem powierzchni (powierzchnia naszego kraju to niecałe 3,2% powierzchni USA). Tak duża powierzchnia i tak duża liczba ludności sprawia, że kuchnia amerykańska jest bardzo różnorodna. W każdym stanie (50) można zjeść inne flagowe potrawy. USA to również kraj imigrantów, dlatego obecna kuchnia amerykańska to wpływ wielu kultur i potraw z całego świata.
Kuchnia amerykańska jest na świecie znana najbardziej z dań grillowanych czy smażonych, fast foodów oraz ciast. Jest bardzo smaczna i sycąca ale niestety niezbyt zdrowa – dlatego też w USA duży odsetek obywateli ma problemy z otyłością. Dania kuchni amerykańskiej powinny być zatem jedzone raz na jakiś czas, ale na pewno nie na co dzień.
Czy kuchnia amerykańska może być zdrowa?
Z roku na rok przykładamy coraz większą wagę do zdrowego żywienia. Gotując w domu dania kuchni amerykańskiej można więc postarać się je „lekko odchudzić”:
- zamiast smażyć na głębokim tłuszczu frytki czy panierowane skrzydełka – można je upiec w piekarniku beztłuszczowo;
- w kuchni amerykańskiej je się dużo mięsa i smażonych dodatków takich jak frytki czy krążki cebulowe – dbając o zdrowie możemy zjeść małą ilość kalorycznych składników a dodać więcej warzyw. Można również przygotować frytki warzywne w piekarniku;
- zamiast gotowych, kalorycznych sosów można przygotować swoje własne na dobrych jakościowo składnikach (oliwa, pomidory, musztarda) i na bazie niskotłuszczowych składników takich jak jogurt naturalny (zamiast majonezu);
- piekąc ciasta można używać mąki orkiszowej lub kukurydzianej zamiast pszennej, cukru brązowego lub ksylitolu zamiast białego cukru.
Restauracje amerykańskie również chcą się dostosować do mody na zdrowe żywienie. Można więc w nich dostać coraz częściej dostać potrawy wegetariańskie czy nawet wegańskie oraz takie z obniżoną zawartością cukru czy tłuszczu.
Ciekawostki o kuchni amerykańskiej
- Amerykanie spożywają 3 posiłki na dzień: śniadanie (sok pomarańczowy, naleśniki z sosem klonowym), lunch (kanapki, hamburgery czyli fast food) oraz obiad w porze wieczornej (3 gorące dania).
- W USA dania typu fast food są najtańsze (dużo tańsze niż zwykły, pełnowartościowy obiad), dlatego każdy może sobie na niego pozwolić, co sprawia, że amerykanie z wygody jadają zbyt dużo takich niezdrowych potraw.
- Porcje dań w Stanach Zjednoczonych w restauracjach (głównie typu fast food) są 2-3 krotnie większe niż w Polsce.
Burgery – ulubione danie amerykańskie w Polsce
Już wiele lat temu w Polsce bardzo popularne stały się bary wyspecjalizowane w przygotowaniu prawdziwych wołowych burgerów. Lubimy burgery zamiast lunchu w pracy, przy okazji zakupów w galerii czy też przy wieczornym spotkaniu ze znajomymi. Nawet restauracje serwujące obiady rodzinne i polską kuchnię zaczęły dodawać do swojego menu również wołowe burgery w wielu odsłonach np. z dodatkiem sera (cheeseburgery), boczku czy innych niż standardowe warzyw.
Inne popularne w Polsce dania kuchni amerykańskiej
- Krążki cebulowe to przekąska z krążków cebuli w cieście lub panierce smażona na głębokim tłuszczu.
- Chrupiące frytki a wiec najbardziej popularny dodatek ze smażonych na głębokim oleju ziemniaków do burgerów, nuggetsów i innych dań mięsnych. Można je jadać również same z dodatkami (ser, cebulka, bekon) i sosami.
- Nuggetsy to smażone lub pieczone kawałki kurczaka lub indyka w panierce lub cieście. Świetne jako przekąska lub danie główne w połączeniu z frytkami i warzywami.
- Hot-dogi czyli szybka w przyrządzeniu potrawa składająca się głównie z bułki do hot doga oraz parówki, czasami również z dodatkami (musztarda, inne sosy, warzywa, prażona cebula).
- Corn-dogi to inna i mniej spotkana odmiana hot dogów w Polsce, ale również smaczna. Jest to parówka w cieście kukurydzianym smażona w głębokim tłuszczu i podawana z sosami.
- Buffalo wings czyli chrupiące, ostre skrzydełka z kurczaka smażone na głębokim tłuszczu podawane z sosami.
- Barbecue (BBQ) to zarówno sposób przyrządzania mięsa na grillu rozpalanym na węglu drzewnym (żeberka, pałeczki, skrzydełka, wołowina w BBQ) ale również sos stosowany jako marynata do mięs oraz sos jako dodatek do mięsa grillowanego.
Ulubione amerykańskie słodkości i przekąski Polaków
- Pankejki to małe, grube naleśniki z mąki pszennej polane syropem klonowym. W Polsce jemy je najczęściej na śniadanie lub podwieczorek razem z owocami.
- Apple Pie czyli inaczej szarlotka serwowana najczęściej na ciepło z gałką lodów waniliowych – w większości restauracji w Polsce można zjeść ten pyszny deser.
- Brownie czyli ciasto czekoladowe z bardzo dużą ilością gorzkiej czekolady. Ciasto jest na wierzchu spieczone a w środku wilgotne a czasem nawet lejące. W Polsce brownie częściej używa się jako podstawę do tworzenia innego ciasta np. z dodatkiem białego sera lub owoców.
- Chleb bananowy to ciasto wykonane na bazie mocno dojrzałych, słodkich bananów. Nie jest zbyt kaloryczny a po dodaniu płatków owsianych można zjeść kawałek bez wyrzutów sumienia.
- Donuts czyli pączki z dziurką, bez nadzienia, oblane lukrem i posypane ozdobami. Na filmach amerykańskich najczęściej widujemy policjantów jedzących je na śniadanie, ale w Polsce dla wielu osób jest to pomysł na słodkie drugie śniadanie lub deser.
- Popcorn – nie jest słodki tylko o smaku słonym lub maślanym, ale ta prażona kukurydza jest jedną z ulubionych przekąsek Polaków. Mało kto potrafi sobie wyobrazić pójście do kina bez zjedzenia popcornu.