Kuchnia japońska w Polsce – czemu staje się coraz bardziej popularna?
Od kilku lat w Polsce bardzo popularne stały się bary sushi i można powiedzieć, że obecnie mamy już sporą rzeszę sushiloversów. Sprawia to, że w każdym większym mieście (a czasami nawet w małych miasteczkach) jest po kilka restauracji serwujących ten japoński przysmak. Większości osób mogłoby się wydawać, że sushi jest kwintesencją japońskiej kuchni, ale tak naprawdę jest ona dużo, dużo bogatsza. Na szczęście można znaleźć w Polsce coraz więcej restauracji serwujących różnorodne japońskie dania.
Kuchnia japońska jest wbrew pozorom prosta a w Polskich sklepach można bez problemu kupić dobrej jakości składniki (ryba, warzywa, mięso) oraz typowe japońskie specjały takie jak wasabi, ocet sezamowy, wodorosty itp. Bez problemu można więc poeksperymentować we własnej kuchni i przyrządzić pyszne japońskie danie. Kolejnym plusem jest to, że przyrządzanie japońskich potraw jest bardzo szybkie szybkie.
Dlaczego powinniśmy jak najczęściej jadać japońskie specjały?
Japońska kuchnia jest jedną z najzdrowszych na świecie i samo to powinno skłonić do jej spróbowania. Dodatkowo potrawy są kolorowe i zawsze pięknie podane – patrząc na nie aż ślinka cieknie, co jest kolejnym powodem do degustacji. Oprócz zdrowia i wyglądu należy wspomnieć również o smaku. Kuchnia japońska jest wyrazista dzięki różnorodności składników oraz orientalnym przyprawom i dodatkom.
W japońskiej kuchni bazuje się na jak największej świeżości składników. Potrawy japońskie to przede wszystkim ryby (najczęściej surowe), owoce morza, wodorosty, warzywa, ryż, tofu, grzyby shiitake, soja. W Japonii jada się bardzo mało mięsa, ale jeśli już, to jest to wołowina i wieprzowina. Nie należy zapominać o przyprawach takich jak sos sojowy, ocet ryżowy i sezamowy, wasabi oraz miso. Najczęściej pijanymi napojami w Japonii są zielona herbata oraz sake, czyli wino ryżowe.
Ciekawostki o kuchni japońskiej
- Każdy posiłek Japończyków składa się z 5 dań : ryżu, zupy oraz 3 przekąsek.
- Każdy japoński kucharz dba o jak najmniejsze przetworzenie składników. Koszmarem kucharza jest rozgotowanie potrawy lub zrobienie z niej jednolitej papki (każdy składnik musi być widoczny i możliwy do rozpoznania).
- W przeciwieństwie do kuchni europejskiej, w Japonii zupy wypija się z miseczki, a pozostałości zjada pałeczkami. Potrawy zjada się palcami lub pałeczkami – nie używa się noży i widelców do posiłków.
- W kuchni japońskiej nie stosuje się typowych przypraw takich jak sól, pieprz, curry, chilli, bazylia, kumin czy jakiekolwiek inne – w kuchni dąży się do wydobycia naturalnego smaku a nie jego zabicia mieszanką przypraw.
- Każdy łasuch w Polsce uwielbiający czekoladę, kremowe ciasta i torty, bezy i inne słodkości zawiódłby się próbując tradycyjnych, japońskich deserów, ponieważ są one raczej wytrawne (np. słodycze o smaku sosu sojowego lub z glonów).
Najbardziej popularna potrawa japońska w Polsce - Sushi
Sushi składa się z zakiszonego octem ryżowym gotowanego ryżu z dodatkami. W jego skład, oczywiście oprócz ryżu mogą wchodzić surowe, wędzone albo grillowane ryby, owoce morza oraz czasami mięso (wieprzowina lub wołowina). Popularnymi dodatkami są wodorosty nori, warzywa, owoce, grzyby czy ziarna sezamu. Sushi ma krótki termin przydatności do spożycia, więc powinno się je przygotowywać na świeżo i tego samego dnia konsumować. Potrawę tą jada się palcami lub pałeczkami a podaje się ją z sosem sojowym, wasabi oraz marynowanym imbirem.
Zestawy Sushi są przygotowane z bardzo dużą uwagą, dbając o to, by były kolorowe i pięknie podane. Takie zestawy pasują zarówno na lunch w pracy, romantyczną kolację czy imprezę w stylu japońskim. Każda restauracja ma wiele odmian sushi – każdy więc znajdzie coś dla siebie.
Najpopularniejsze rodzaje sushi to:
- Nigiri – najbardziej tradycyjna forma, czyli kulka ryżu z rybą (najczęściej surową) na wierzchu.
- Hosomaki – cienka rolka z ryżem i jedynym dodatkowym składnikiem w środku owinięta glonami nori.
- Futomaki – gruba rolka z ryżem oraz minimum 4 dodatkowymi składnikami w środku owinięta glonami nori.
- Uramaki – również grube rolki z ryżem i dodatkowymi składnikami, ale ryż posypany ziarnami jest na zewnątrz rolki a glony w środku.
Inne japońskie potrawy warte spróbowania:
Będąc w restauracji radzę spróbowania poniższych dań. Warto również spróbować zrobić je samodzielnie w domu – internet jest pełen ciekawych pomysłów.
- Ramen – bulion mięsny lub rybny z dodatkiem makaronu oraz innych składników takich jak glony, pędy bambusa, ziarna sezamu, gotowane jajko oraz oczywiście pozostałe z gotowania mięso lub ryba.
- Sashimi – kawałki surowych, świeżych ryb z dodatkiem przypraw (wasabi, sos sojowy, rzodkiew daikon).
- Teriyaki – mięso lub ryby marynowane w marynacie tare a później pieczone lub grillowane.
- Tempura – to tak naprawdę panierka, którą można zamarynować warzywa, ryby oraz mięso i usmażyć na głębokim oleju.
- Pierożki gyoza – pierogi z ciasta pszennego z farszem smażone lub gotowane na parze. Najbardziej popularny farsz składa się z mięsa wieprzowego, sosu sojowego, sake, cebuli oraz kapusty pekińskiej.
- Onigiri – uformowany w trójkątny lub okrągły kształt ryż faszerowany rybą, krewetkami lub ikrą. Czasami danie zawijane jest w nori.
- Tonkatsu – panierowany wieprzowy kotlet smażony na tłuszczu, pokrojony w paski z dodatkiem ryżu oraz kapustą.
- Mochi - japoński deser to kluski z klejącego ryżu z dodatkiem mąki ryżowej nadziewane słodką czerwoną fasolą lub truskawkami. Mogą być obtoczone w sezamie lub sojowym proszku (czasami farbowanym).